Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 09:57 Bu haber 1692 kez okundu
 
Adanalı sinemaya doyacak
Adana Film Festivali’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
Adanalı sinemaya doyacak

HABER VE FOTOĞRAFLAR: HÜSEYİN AZAR

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nin içeriği hakkında bilgilendirmenin yapıldığı basın toplantısı Adana Sheraton Oteli’nde gerçekleştirildi.

Yeni ve zengin içeriği ile sinema sanatına katkı sağlamak üzere 25 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacak olan Adana Film Festivali’nin tanıtım toplantısına Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Genel Sekreter Yardımcısı Rahmi Pekar, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin, Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak, Altın Koza Genel Müdürü İsmail Dikilitaş ve Adana Film Festivali’ni gerçekleştirecek olan Pink Organizasyon Sahibi Namık Kemal Biçer hazır bulundu.

‘TÜRK SİNEMASI’NA KATKI KOYMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Adana’da sinema geleneğini güçlendirerek devam ettireceklerini söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, belediye olarak kültür ve sanata önemli kaynaklar aktardığını ifade etti. Kültüre yapılan yatırımın şehrin ekonomisine kısa ve orta vadede büyük katkılar sağladığını belirten Sözlü, “Adana’da Türk Sinemasına katkı koymaya devam edeceğiz. Adana Film Festivali’ne katkı koyarken siyasi kaygılardan uzak kaldık. Ön yargılı siyasi değerlendirmelere fırsat vermeyelim. Adana’da sanatın önüne geçecek değerlendirmelere fırsat vermeyelim. Geçmiş dönemde Adana Film Festivali’ni değerlendirirken sokakta şalgamcı ve kebapçı niye yok deniyordu. Bu film festivalidir. Adana’nın diğer değerleri, zaten Portakal Çiçeği veya Lezzet Festivali gibi organizasyonlarda öne çıkarılıyor.” dedi.

‘5 ANA KATEGORİDE ALTIN KOZA ÖDÜLLERİ DAĞITILACAK’

24’ncüsü düzenlenecek olan Adana Film Festivali’nin içeriği hakkında da bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 5 ana kategoride Altın Koza Ödülleri’nin dağıtılacağını söyledi. Festivalde yeni yarışma kategorilerinin de yer alacağını ve var olanların ise kapsamının genişletileceğini belirten Sözlü, “Geleneği koruyarak Türk Sineması’na yıllardır en büyük katkıyı koyan Ulusal Uzun Metraj Yarışması, bu yıl da ülke sinemasının ayakta kalması ve uluslararası alanda rekabet gücünün artması için önemi korunarak hayata geçirilecek. Festival boyunca 4 sinemaya ait 9 salonda film gösterimleri gerçekleştirilecek. Adanalılar bu filmleri ücretsiz izleyebilecek” diye konuştu.

YENİ KATEGORİLER EKLENDİ

Daha önce Adana Konulu Senaryo Yarışması ismiyle hayata geçirilen kategori, bu yıl Adana Kısa Film Maratonu Yarışması adı ve içeriğiyle yapılacağını da belirten Başkan Sözlü, “12 ülkenin katıldığı Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nın ise kapsamı genişletilerek, yer yüzünün her noktasından katılıma açık Uluslararası Kısa Film Yarışması adıyla sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Yine geçmişte Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması adıyla düzenlenen kategori, 24. Festivalde Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması adına ve içeriğine dönüşüyor” dedi.

ÖNEMLİ FİLMLERİN TÜRKİYE PRÖMİYERLERİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, festival boyunca Türkiye prömiyerlerinin yapılacağı filmleri de şu şekilde sıraladı: “Adana Film Festivali’nde Fatih Akın’ın In The Fade, Lucrecia Martel’in yıllardır beklenen son filmi Zama, F.J. Ossang’ın zaman-mekan ilişkisinin gerçekliğini yok ettiği filmi 9 Doigts/9 Parmak, Oscarlı Sofia Coppola’ya Cannes 2017’de En İyi Yönetmen Ödülü kazandıran The Beguiled, Ayldın Orak’ın Yaşar Kemal Efsanesi, Lynne Ramsay’nin ödüllü filmi ‘You Were Never Really Here ve Stephan Frears’ın Victoria ve Abdül gibi, sinema sanatına damga vuran filmlerin Türkiye prömiyerleri.”

Festivalde ayrıca Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak filmlerin tamamının Türkiye Prömiyerlerinin Adana Film Festivali’nde gerçekleştirileceğini belirten başkan Sözlü, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin filmleri de Akdeniz Ötesi Bölümü’nde buluşacağını ifade etti. Sözlü, ayrıca bu bölümde, Filistin, İtalya, Fas ve Tunus’tan toplam dört film Türkiye prömiyerinin de yapılacağını söyledi.

‘İLKLERİN YILI OLACAK’

Altın Koza Genel Sekreteri İsmail Dikilitaş da, 2 yıl aradan sonra Sevgi Korteji’nin ilk kez 27 Eylül Çarşamba saat 17:30’da yapılacağını söyledi. Bu yıl Türkiye’de ilkleri gerçekleştireceklerinin müjdesini veren Dikilitaş, ilk olarak Galleria civarında Sinema Kültür Sanat Kasabası oluşturacaklarını belirterek, “Atatürk Caddesi sanat caddesine dönüştürülecek. Bu yıl ilk kez Uzun Metraj Film Yarışması yapılacak. Festival boyunca belirlediğimiz Adana’nın en güzel bölgelerinde kısa filmler çekilecek. Yine ilk kez, sinemanın emektarlarının bir araya geleceği Türk Sineması Dayanışma Gecesi düzenleyeceğiz.” dedi.

‘DÜNYA BASINI ADANA’YA GELECEK’

Adana Film Festivali’nin organizasyonu gerçekleştirecek olan Pink Organizasyon Sahibi Namık Kemal Biçer de, geçmişte Altın Koza Film Festivali’nin çeşitli kademelerinde organizasyon işi yaptıklarını ifade etti. 30 yıldır Altın Koza Film Festivali içerisinde olduklarını belirten Biçer, “Sinema ve Film Kasabası Türkiye’de ilk kez Adana’da yapılacak. Adana’nın dinamiklerini harekete geçirme adına bu merkezde Ressamlar Derneği’ne 200 metrekarelik alan tahsis ettik. Burada çalışmalarını yapacaklar. Yine, Adana’da tiyatro yapan gruplara da 200 metrekarelik başka bir alan tahsis ederek, provalarını burada yapabilecekler. 30’un üzerinde üniversite, sinema bölümlerini tanıtacak. Antalya, Erzurum ve Kayseri’den festival komitelerini ağırlayacağız. Ayrıca dünyanın çeşitli ülkelerinden 17’nin üzerinde basın kuruluşu kentimize gelecek. Yine, Türk Dünyası’ndan da 23 gazeteciyi ağırlayacağız” dedi.

 

Kaynak: Editör: Hüseyin Azar
Etiketler: Adanalı, sinemaya, doyacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı