Haber Detayı
20 Ağustos 2017 - Pazar 08:25 Bu haber 1351 kez okundu
 
Genel Sekreter Ekrem Aslan: “Ortak aklı kullanarak, Adana ortak paydasında çalışıyoruz”
Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan kent konseylerinin, insan odaklı ve hak temelli çalıştığını vurgulayarak, “Bizim işimiz ihtiyacı olan insanın doğru zamanda doğru şekilde yanında olmaktır. Bu nedenle ne kadar çok insana ulaşırsak o kadar başarılı olmuşuz demektir. Bunu başarmak için yoğun çalışıyoruz” dedi.
RÖPORTAJ Haberi
Genel Sekreter Ekrem Aslan: “Ortak aklı kullanarak, Adana ortak paydasında çalışıyoruz”

Kent Konseyleri kent sorunları ve kent içinde yaşayanların hak ve hukukunun korunması konusunda önemli çalışmalar yapıyor. Kent Konseyi’nin faaliyet yelpazesi hayli geniş. Cinsel istismara uğramış bir kadının sorunundan, eğitim alamayan çocuklara değin hayli farklı problemlerin çözümüne katkı koymak için çaba gösteren ve proje üreten bir kuruluş Adana Kent Konseyi.

Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, 3 yıldır Genel Sekreterliğini yaptığı Adana Kent Konseyi’nde sadece insan odaklı çalışan ve doğru projelerle doğru adımlar atmayı hedefliyor. Aslan’ın en büyük isteği çok daha fazla insana ulaşabilmek…

RÖPORTAJ: HÜSEYİN AZAR

Ekrem Aslan’ı, kendi cümleleriyle tanıyabilir miyiz?
1988 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve Orta Öğrenimimi Şahinbey İlçesinde tamamladıktan sonra 2005 yılında kazanmış olduğum Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bölümüne kaydımı yaptırdım ve 2009 yılında mezun oldum. Lisans Döneminde Ziraat Fakültesi Öğrenci Temsilciliği görevinde Fakültemde başarılı çalışmalara imza attım. 2007-2008 yılında Çukurova Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı görevini yürüterek 40.000 üniversite öğrencisini karar alma mekanizmalarında temsil ettim. Bu şekilde başlayan Sivil Toplum Kurulu çalışmalarım beni bu noktaya kadar getirdi. 
Kent Konseylerinin yapılanmaları ne şekilde gerçekleşiyor?
ÇOK YÖNLÜ AMAÇ ÇEVÇEVESİ MEVCUT

Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulmuş yapılardır. Kuruluş amaçları; kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir. Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder.
Görevleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
HALKIN SORUNLARINA ÇÖZÜM ARIYORUZ

Ana görevi; karar vericiler diye tabir ettiğimiz yerel yöneticilerin yani belediyelerin, valiliğin diğer kamu kurumlarındaki bürokratların halk ile buluşmasını sağlamaktır. Halkın sorunlarına çözüm aramak da görevleri arasındadır. Tamamen demokratik, katılımcı esaslı, kollektif kararlar alma süreci olan yapılardır.  2 kolda çalışmalar yürütür. Birincisi bileşenleri ile birlikte hak temelli çalışmalar yürütür, ikincisi ise sosyal hayata katılım noktasında çalışmalar yürütür. 
Kent konseyleri ile belediyeler arasındaki ilişki ne şekildedir?
Belediyeler kent konseylerini destekler. Belediyelerin desteklemesi yerelde demokrasinin tam oturmaması nedeniyle kent konseylerinin bağımsız ve özerkliğine gölge düşürebiliyor. Nüfusu 50 binin üzerindeki tüm belediyeler kent konseyi kurmak ve desteklemek zorundadır. Ancak Türkiye’de bir kısım belediye kapandı ve birçok belediyede kent konseyi kurulmadı. O yüzden şuan 200’e yakın kent konseyi kurulmuş ve çalışmalar yürütüyor. Bu sayının az olmasının sebebi de dediğimiz gibi belediyeler tarafından desteklenmeleridir.
İnsanların hayatlarını değiştirilip, toplumsal sorunlara çözüm bulunabiliyor mu?
1 KİŞİNİN BİLE HAYATININ  DEĞİŞMESİ ÖNEMLİ

Kent konseyi bir bireyin hayatını olumlu şekilde etkileyebiliyor ya da toplumsal bir sorunun çözümünü sağlayabiliyorsa o kadar faydalı olmuş demektir. Çünkü sonuçta insan önemli bir unsurdur. O insanın hayatını etkileyen ve değiştiren bir yapı halindeysek doğru işi yapıyoruz demektir. Toplumsal anlamda kent konseyleri misyonunu tam olarak gerçekleştiremiyor. Bu toplumumuzun ve karar vericilerin demokrasiye bakış açısı ile ilgili bir durum. 
Kentte yaşayan insanları ekonomik ve sosyal anlamda etkileyecek konuları ana gündemimiz olarak ele alıyoruz. Örneğin 5 Ocak Stadyumu, meydan, kentsel dönüşüm, kentin imarı, kentin nefes alması gibi konular önceliğimiz. Bunun yanı sıra dışarıdan gelen insanların sorunları, işsizlik, kadın işsizlikleri de ana konularımız arasında. Bu konularda tamamen uygulayıcı olamasak da takibi ve karar vericilerin gündemine alınması konusunda etkili olabiliyoruz. Yine 5 yılda bir belediyeler tarafından yapılan strateji planlamasına katılım sağlıyoruz. Uzun vadeli projelerde fikir alışverişinde bulunuyoruz.  
Kent konseyinin iç yapılanması ne şekilde oluyor?
5 MECLİS ÇALIŞIYOR

Adana Kent Konseyinde toplamda 5 meclis var. Mevzuat gereği öncelikle bir genel kurul var. Bu genel kurullarda ilgili meclislerde bulunan kamu kurum temsilcileri, STK temsilcileri, üniversite temsilcileri bulunur. Siyasi partiler de tüm çalışmalarımızda yer alıyor. Genel kurulumuzda 450,500 sayılı bir yapı var bunun içinde odalar, valilik, belediyeler de mevcut. Bu genel kurulun seçtiği bir de yürütme kurulu var. Yürütme kurulu da farklı yapıda insanların bir arada olduğu bir yapı. 
Son dönemde Suriyelerine de sayarsak, Adana’ya göçle gelenlerin yarattığı sorunlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Halk tepkili ama bu tepkinin de normal olduğunu anlamak gerek. Halkın o insanların orada neler yaşadığını, normal bir yaşantıyı bırakıp gelmediğini anlaması gerekir. Avrupa’nın göçe bakış açısı çok farklı. Onlar vicdanlarını rahatlatırken çok seçici ve etkin davranabiliyorlar ama bizim devletimiz, bizim milletimiz daha kucaklayacak bir tavra sahiptir. Bu konuda toplumuz dirayet edecek, kabullenecek bir yapıdadır. Ancak birkaç böyle toplumu provoke edecek olaylar gerçekleşecektir bunlara da hep birlikte sabır göstermemiz gerekir. Bireysel olarak hepimize düşen görev budur. Irkçı yaklaşmamak gerekiyor. 
Bununla ilgili Adana Kent Konseyi neler yapıyor?
GÖÇ SORUNUYLA İLGİLİ ÇALIŞTAY

Bizler de bu konuda yani göçle gelenlerin sıkıntılarının çözülmesi konusunda STK’lar ile birlikte bir çalıştay gerçekleştirdik ve bunun raporlarını da belediyelere sunduk. Belediyelerimiz bu konuda özellikle sosyal belediyecilik anlamında çeşitli eğitimler gerçekleşirdi. Barınma ve sosyal yardımlar konusunda desteklerini sunuyor. Ancak mevzuat yetersiz kalıyor. Yani hükümet güç idaresi olarak AFAD’ı göstermiş ancak göçle gelenlerin sorunlarıyla birebir karşı karşıya kalan yerel yönetimlerdir ve onlara bu konuda görevler verilmemiş. Bunun düzeltilmesi gerekiyor. 
Adana’da işsizlik önemli bir sorun. Kent Konseyi neler yapıyor bununla ilgili?
ESNAF VE SANATKARLAR ODASI İLE BİRLİKTE PROJE

Gençlik meclisi özellikle işsizliğin araştırılması konusunda Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte bir proje yürüttü. Bu projede amaç işverenlerin gençlerden ne beklediği, gençlerin işverenlerden ne beklediğini öğrenmekti. Daha çok saha çalışması şeklinde yapıldı ve hazırlanan rapor yine ilgili birimlere iletildi. Bunun dışında Adana’da özellikle eğitim konusunda birçok proje yürütüldü. Liseye, üniversiteye yerleştirme konusunda destekler verildi. Bir eğitim raporu hazırladık ve hazırlanan bu raporda Adana’da yüzde 40 civarında hayatında hiç sinema ve tiyatroya gitmemiş öğrenci tespit edildi. Onların sosyal hayata katılı konusunda da çalışmalar yürüttük. Okul öncesine teşvik konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kampanyalar yürütüldü.
HALKIN ÖNCELİKLERİNE GÖRE HAREKET EDİYORUZ
Kent konseyleri halk adına söz söylüyorsa halkın önceliklerini bilmesi gerekiyor. Bu anlamda biz yaklaşık 3 yıldır halkın önceliklerine göre hareket ediyoruz. Bunu yaparken de tüm kesimleri temsil edecek kişilerin, onlar adına söz söyleyen kişilerin doğru ve objektif şekilde aramızda yer almasını sağlıyoruz. Adana’da bu anlamda Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi arasında son derece olumlu iletişim ve iş birliği var.

Kaynak: Editör: Hüseyin Azar
Etiketler: Genel, Sekreter, Ekrem, Aslan:, “Ortak, aklı, kullanarak,, Adana, ortak, paydasında, çalışıyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı