Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 14:28 Bu haber 361 kez okundu
 
Kurtuluş Savaşı, entelektüel bir mücadeleydi
Atatürk’ün Türk Hava Kurumu’na miras bıraktığı Nutuk’tan yola çıkarak hazırladığı Nutuk Yıldızı gösterisini Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde sahneleyen Alp Armutlu, “Kurtuluş Savaşı, entelektüel bir mücadeleydi” dedi
GÜNDEM Haberi
Kurtuluş Savaşı, entelektüel bir mücadeleydi

Araştırmacı-Yazar Alp Armutlu, Atatürk’ün eseri Nutuk’tan yola çıkarak hazırladığı ‘Nutuk Yıldızı’ gösterisini Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde sahneledi. Alp Armutlu gösteriye başlarken, Atatürk’ün Nutuk’u Türk Hava Kurumu’na miras bıraktığını belirtti. Türk Hava Kurumu’nun organizasyonuyla gerçekleşen gösteride Alp Armutlu, “Kurtuluş Savaşı, kendi içinde son derece entelektüel bir mücadele” dedi.

KURTULUŞ SAVAŞI’NI TAM ANLAMIYLA BİLMİYORUZ

Toplum olarak Nutuk’u okumadığımız için Atatürk’ü yeterince tanımadığımızı, Kurtuluş Savaşı’nı tam anlamıyla bilmediğimizi söyleyen Armutlu, “Verilen mücadelenin büyüklüğünü tam anlamıyla kavrayamıyoruz” diye konuştu. Alp Armutlu şöyle devam etti: “Kurtuluş Savaşı’nda verilen mücadelenin önemini kaçırdığımız için mücadelenin boyutlarını kaçırıyoruz. Dolayısıyla Kurtuluş Savaşı’na gelişigüzel bir önem veriyoruz. Halbuki mücadele kendi içinde son derece entelektüel ve son derece kararlı ve bağımsızlığa doğru giden çok önemli bir mücadele. Kurtuluş Savaşı’na saygı gösteriyoruz, bu doğru. Ancak yeterince bilmediğimiz için gerekli dersleri çıkaramıyoruz.”

YABANCI DİLLERE DE ÇEVRİLECEK

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen gösteriyi Türk Hava Kurumu İcra, Planlama ve Koordinasyon Direktörü Mustafa Kemal Koyutürk, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Genel Sekreteri Kudret Erkan, yöneticiler, öğretim üyeleri ve öğrenciler izledi. Gösterinin sonunda Mustafa Kemal Koyutürk, Alp Armutlu’ya teşekkür plaketi verdi. Alp Armutlu, gösteriyi yaklaşık 2 yıldır sahnelediğini ve 40’a yakın yerde özellikle gençlerle buluşturduğunu söyledi. Armutlu, gösterinin yabancı dillere çevrilmesi konusunda da talep olduğunu ve bunun için hazırlık yaptıklarını ifade etti.

Kaynak: Editör: Hüseyin Azar
Etiketler: Kurtuluş, Savaşı,, entelektüel, bir, mücadeleydi,
Yorumlar
Haber Yazılımı