Haber Detayı
20 Ağustos 2017 - Pazar 07:06 Bu haber 1465 kez okundu
 
Sivil Toplum Diyaloğu Programı İtalya’da gerçekleştirildi
Sivil Toplum Diyaloğu Programı, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmaları ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirildi.
DÜNYA Haberi
Sivil Toplum Diyaloğu Programı İtalya’da gerçekleştirildi

Sivil Toplum Diyaloğu Programı Dördüncü Döneminde; Türkiye’nin de dâhil olduğu 21 farklı ülkeden 200’ün üzerinde kuruluş bir araya gelerek 80 diyalog projesini hayata geçiriyor. Enerji; çevre; adalet özgürlük ve güvenlik; tüketicinin ve sağlığın korunması; bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu; iş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi; işletme ve sanayi politikası; tarım ve balıkçılık; eğitim alanlarında geliştirilen projelere yaklaşık 11 milyon Avroluk mali destek sağlanıyor. Böylelikle diyalog projelerine bugüne kadar verilen toplam destek 42,5 milyon Avroyu aşıyor. AB’nin 9 politika alanına yayılan projeler ile birlikte tüm Programda ulaşılan ortaklık sayısı yaklaşık 600’e ulaşıyor. 

ÖLÇÜLEBİLİR KALKINMA PROJESİ
Ölçülebilir Kalkınma Projesi, Sivil Toplum Diyaloğu Programı dördüncü döneminde, bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu başlığı altında yürütülmektedir.
Amaç:
Ölçülebilir Kalkınma Projesi; Çukurova Kalkınma Ajansı ile bölgedeki sivil toplum kuruluşları (STK) arasında diyaloğu güçlendirmeyi, STK’ların uluslararası bilgi ağlarını geliştirerek etkinliklerini artırmayı ve Ajans tarafından TR62 (Adana &Mersin) bölgesine sağlanan mali desteklerin etkinliğini arttırmayı hedeflemektedir.
Proje Ortakları:
1- Teknik Eğitim Vakfı Adana Şubesi (Adana),
2- Seyhan Soroptimist Kulübü İş ve Meslek Kadınları Derneği (Adana),
3- Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği (Adana),
4- Wigwam Kulüpleri Birliği (AssociazioneItalianadeiClubs Wigwam, İtalya).
5- Vegal Kalkınma Ajansı (GalVeneziaOrientale (VeGAL) Development Agency, İtalya)
Proje ile Türkiye ve İtalya toplumları arasında sivil diyaloğu geliştirmeye yönelik faaliyetler yürütülmektedir. Bölgesel kalkınma odaklı yürütülen diyaloglarda Çukurova Kalkınma Ajansı’nın faaliyet gösterdiği TR62 (Adana&Mersin) bölgesinden sivil toplum kuruluşları ile İtalya’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları çeşitli çalıştay, eğitim ve ziyaretlerle bir araya getirilmektedirler. Bu toplantılar sayesinde katılımcılar arasında ikili diyaloglar gelişmekte, gelecekte ortak iş yapmaya yönelik bağlar kurulmaktadır. Böylece bölgemizde faaliyet gösteren STK’ların uluslararası iletişim ağları genişletilerek kurumsal yapılarının güçlenmesine katkı sağlanmaktadır. 
Projede neler yapıldı?
02-06 Mart 2017 tarihleri arasında Çukurova Kalkınma Ajansı ve proje orakları Teknik Eğitim Vakfı Adana Şubesi, Seyhan Soroptimist Kulübü İş ve Meslek Kadınları Derneği ve Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği’nin oluşturduğu 12 kişilik bir heyet İtalya’ya çalışma ziyareti düzenledi. Bu çalışma ziyareti sırasında aşağıda isimleri yazılı 6 sivil toplum kuruluşu ile görüşmeler geçekleştirildi. İtalyan ve Türk STK temsilcilerinin birbirlerine kendi kültürlerini yansıtan hediyeler sunmaları ile başlayan görüşmeler devamında her bir katılımcı kuruluş, faaliyet alanları ve proje tecrübeleri hakkında sunumlar yaparak kendilerini tanıttılar.Ortak faaliyet alanları olan STK’lar birlikte proje geliştirebilecekleri temalar belirlediler.
• AssociazioneItalianadeiClubs Wigwam
• ConfindustriaPadova
• Basso Garda Bresciano, Wigwam LocalCommunity
• Consorzio Pro LocoPadovaSudEst
• DIEFFE CooperativaSocialeOnlus-İtalya
• Associazione “Si Puo Fare”
Proje STK’ların etkinliğini artırmayı hedefleyen faaliyetler içerdiği gibi kalkınma ajanslarının yapısını güçlendirmeye yönelik faaliyetler de içermektedir. Bu kapsamda 12 modülden oluşan uygulamalı etki analizi eğitimi düzenlenmiştir. Etki analizi ile kalkınma ajansları tarafından, faaliyet gösterdikleri bölgelere projeler aracılığıyla tahsis edilen mali kaynakların, mali destek programlarında belirtilen hedeflere ne ölçüde katkı sağladığının ölçülmesi ifade edilmektedir. Etki analiziyle elde edilen sonuçlar bir sonraki dönemin planlama ve programlama çalışmalarına kaynak teşkil etmektedir. Bu bağlamda eğitimde kalkınma ajansları destekleriyle uyumlu etki analizi yöntemleri üzerine durulmuştur. Eğitimin verimliliğini artırmak amacıyla komşu bölgelerde faaliyet gösteren kalkınma ajansları da eğitime davet edilmişlerdir. 8 farklı kalkınma ajansından etki analizi çalışmalarında görev alan uzman personeller faaliyete katılım sağlamışlardır.
Eğitimin devamı olarak etki analizine uygun programlama rehberi hazırlanmıştır.Bu rehber sayesinde eğitimde edinilen bilgiler somutlaştırılmış, etki analizi çalışmaları yapan kurum ve kuruluşlar için her zaman referans alınabilecek bir kaynak haline getirilmiştir.
Projenin yaygınlaştırma faaliyeti olarak SEMİNER:
Kamu-STK işbirliğini vurgulamak ve STK’ların lobicilik ve savunuculuk faaliyetlerinin önemine dikkat çekmek için 8 Mayıs 2017 tarihinde, Adana ve Mersin’de faaliyet gösteren 150 sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımları ile Adana’da “Kalkınma ve Sivil Toplum Kuruluşları” konulu seminer gerçekleştirilmiştir. Proje sahibi Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve proje ortakları başkanlarının, proje hakkındaki tecrübelerini paylaştıkları konuşmalarının akabinde, “Kalkınmada Sivil Toplum Kuruluşlarının Yeri” ve “STK’larda Lobicilik ve Savunuculuk Faaliyetleri” konulu sunumlar gerçekleştirilmiştir.  Etkinliğin sonunda STK temsilcilerine kendi faaliyet alanlarındaki öncelikli sorunlar ve bunların çözüm önerilerinin sorulduğu bir anket uygulanmıştır. Bu anket sayesinde, bölge planı çalışmaları yürütmekte olan Kalkınma Ajansı; STK temsilcilerinin perspektifinden TR62 bölgesi hakkında geri bildirimler alarak planlama ve strateji oluşturma çalışmalarına katkı sağlamıştır.
Roma Çalışma Ziyareti 
6-7 Haziran 2017 tarihlerinde Çukurova Kalkınma Ajansı,Teknik Eğitim Vakfı Adana Şubesi, Seyhan Soroptimist Kulübü İş ve Meslek Kadınları Derneği, Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği temsilcilerinin katılımı ile İtalya’ya ikinci çalışma ziyareti düzenlenmiştir. Bu ziyarette çeşitli alanlarda hibe desteği ve teşvikler sağlayan ve ayrıca bu desteklerle alakalı etki analizi çalışmaları yürütmekte olan (aşağıda isimleri yazılı) İtalyan kamu kuruluşları ile temaslar kurulmuştur. Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen toplantılarda taraflar etki analizi konusunda tecrübelerini paylaşarak istişarede bulunmuşlardır. 
• DipartimentoArte e FedePontificioConsigliodellaCultura (Turizmin geliştirilmesi ve kültürel mirasın korunmasından sorumlu kamu kuruluşu)
• ISMEA IstitutodiServiziper il MercatoAgricoloAlimentare (Agro-turizmin geliştirilmesinden sorumlu kamu kuruluşu)
Söz konusu görüşmeler sırasında taraflar arasında oluşan sinerji, etki analizi tecrübe paylaşımının dışında da kazanımların elde edilmesini sağlamıştır. Her ikisi de turizmin geliştirilmesi üzerine faaliyetler yürüten ev sahibi kuruluşlara Çukurova Bölgesi tanıtılmıştır. Çukurova’da oluşturulacak tematik turizm rotalarının iki ülke arasında Turizmin gelişmesi hususunda ilk adımı teşkil etmesi gerektiği noktasında hemfikir olunmuştur.
15 Haziran 2017 tarihi itibariyle proje tamamlanmış olmakla birlikte; Çukurova Kalkınma Ajansı, etki analizi çalışmalarını devam ettirmekte;katılımcı yaklaşımını sürdürmekte ve sivil toplum kuruluşları ile kurduğu diyaloğu geliştirmektedir.

Kaynak: Editör: Hüseyin Azar
Etiketler: Sivil, Toplum, Diyaloğu, Programı, İtalya’da, gerçekleştirildi,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı