Yazı Detayı
22 Aralık 2017 - Cuma 13:39 Bu yazı 490 kez okundu
 
Blog Yazarı Leman Tatlı ile “Bir kitap bir hayat”
Leman Tatlı
 
 

Kitabın Yazarı: Sinan Akyüz
Kitap Türü: Yerli Romanlar
Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Arka Kapak Bilgisi
“Bazen alıp başını gitmek ister insan. Uzaklara, çok uzaklara… Görürüm ki sen de alıp başını gitmek istersin buralardan. O vakit ben de seni yanımda götüreyim derim…”Delal iliklerine kadar sarsıldı. Sonra ani bir öfke hti içinde.“Doğrudur,” diye bağırdı. “Uzaklara, hem de çok uzaklara gitmek isterim… Fakat Şiyar’ımın olmadığı bir yere de gitmek istemem.”Mamo sakinliğini hiç elden bırakmadı.“İstersen acele hüküm verme,” dedi. “Yarın sabaha kadar vaktimiz vardır. Bilesin ki benim oğlum da senin gibi yaralıdır. Bu kötü günlerinizde birbirinize yoldaş olursunuz kızım. Baran’ım elbette iyileşecek, bir gün ayağa kalkacaktır. O zaman da senin yaralarını o iyi edecektir…”Düğün günü güzeller güzeli Delal, gelin alayıyla damat evine vardığında hayatının en mutlu gününü yaşıyordu, ta ki Şiyar’ının atı Cengâver bir başına ortaya çıkıncaya kadar… Nasıl olmuştu da mutluluk bu kadar çabuk uçup gitmişti ellerinin arasından? Nasıl olmuştu en güzel günü kara güne dönüşüvermişti? Şimdi nasıl Şiyar’ın kardeşi Diyar’a eş olacaktı? Töreye nasıl karşı gelecekti? Sürdü Cengâver’i ölüme, ama kader ona başka bir yol çizdi. Önce Mamo’yu gönderdi, sonra da umudu…1950’lerde sınır kaçakçılığını önlemek için tüm sınır mayınlanmış, yaşanan kayıplarla hayatlar değişmişti. Tıpkı Delal ile Şiyar’ınki gibi. Onların gerçek yaşamlarından yola çıkarak kaleme aldığı bu kitapla Sinan Akyüz, bize her ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmememiz gerektiğini hatırlatıyor. Sevginin ve cesaretin gücüyle…İncir Kuşları, Piruze, Aşk Başka Evde gibi çok okunan kitapların yazarından yine soluk soluğa okuyacağınız bir roman…

Yağmurun Gelini Sinan Akyüz Kitap Yorumu

Sinan Akyüz’ün kaleminden “Yağmurun Gelini’ni” okumak benim için tam bir Türk filmi izlemek gibiydi.
Okurken kendimi Yeşilçam filmlerinin içerisinde bulmuş gibi htim. Yine Sinan Akyüz’ün yazdığı “İncir Kuşları” ve “Piruze” isimli kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim. Okurlar tarafından oldukça beğeniliyor.
“Yağmurun Gelini”hüzünlü bir aşk hikayesi. Kitabın ana karakteri olan Delal’in hayatının en güzel ve mutlu günü bir anda en kötü güne dönüşüyor. Yıllardır beklediği ve sevdiği adam ile evlenme hayalleri ve planları yapıyordur. Tam her şey gerçek olacağı sırada Şiyar ortadan kaybolmuştur. Delal töre gereği damadın kardeşi olan Diyar ile evlenmek zorunda bırakılmıştır. Bu şekilde macera başlar ve devam eder. Etkileyici ve akıcı bir dille yazılmış bir kitabı okurken seveceğinizi düşünüyorum. Hüzünlü ve duygusal bir aşk hikayesi arıyorsanız bu romanın içinde kaybolabilirsiniz.

 
Etiketler: Blog, Yazarı, Leman, Tatlı, ile, “Bir, kitap, bir, hayat”,
Yorumlar
Haber Yazılımı