Yazı Detayı
22 Aralık 2017 - Cuma 13:39 Bu yazı 543 kez okundu
 
Boşanma işlemleri nedir? Nasıl yapılır?
Av. Ceyda Yüzçelik
 
 

Boşanma sürecinde olan ve eşinden boşanmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan birisi de boşanma işlemleri olmaktadır. Bu noktada bireyler, boşanmak için gerekli belgeler, boşanma davasının nerede açılacağı, boşanma davasında delil olarak nelerin kullanılabileceği, boşanma nedenleri gibi bir çok konuyu merak etmektedir. Boşanma işlemleri hakkında bu makalemizde hangi adımların izlenmesi gerektiği ve boşanma davası prosedürleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.
 Boşanma işlemleri Nasıl Yapılır?
Boşanma işlemleri için harekete geçmeden önce belirtmek gerekir ki uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek alınması, sağlıklı bir dava süreci geçirilmesi adına size mutlak fayda sağlar. 
Boşanma işlemleri nasıl yapılır diyen bireyler, bu noktada öncelikle boşanma davasını açmak için öne sürmeleri gereken hukuki sebebi doğru tespit etmelidir. Burada haklı boşanma sebepleri, 4721 sayılı Medeni Kanun’da ifade edilmiştir. O yüzden bireyler boşanma davası açmadan önce mutlaka kendi durumlarının hangi boşanma sebepleri arasında yer aldığı ve davayı nasıl açması gerektiği konularında bilgi sahibi olmalıdır. Boşanma işlemleri içerisinde ilk husus bireyin haklı bir boşanma sebebine sahip olup olmadığını bilmesidir.
İkinci husus ise boşanma için gerekli belgelerden olan boşanma dilekçesi hazırlanma aşamasıdır. Boşanma dilekçesi bu noktada öne sürülecek boşanma nedeni temelli olmalıdır. Her boşanma davası nedenine göre izlenmesi gereken yöntem de farklıdır. Farklı boşanma nedenlerinin farklı hukuki prosedürleri vardır. O yüzden boşanma nedeninize özel olarak boşanma dilekçesi hazırlamanızda fayda var. Örneğin terk nedeniyle boşanma dilekçesi ile aldatma nedeniyle boşanma dilekçesi birbirinden farklı olacaktır. Ya da anlaşmalı boşanma ile çekişmeli boşanma arasında hukuki prosedür farkları olacağından bu iki dava türünün dilekçeleri de farklı olacaktır. 
Boşanma işlemleri hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler için 3. adım ise davanın nerede ve nasıl açılacağıdır. Boşanma davası nerede ve nasıl açılır konusunda, görevli ve yetkili mahkeme kavramlarının bilinmesi önemlidir. Boşanma davalarına Aile Mahkemeleri bakar, fakat her yerde Aile Mahkemesi bulunmayabilir. Bu durumda Aile Mahkemesi olmayan yerlerde bu dava Asliye Hukuk Mahkemesine açılmalıdır. Peki boşanma davası istenilen yerde açılabilir mi?
Hayır, boşanma işlemleri içerisinde davanın açılması aşamasında bireylerin mutlaka yetkili mahkemeye boşanma davasını açmaları gerekir. Aksi durumda yetkisizlik nedeniyle davanız istenilen sonuçla neticelenmez. Bu noktada boşanma davasının açılacağı yer eşlerin son altı aydır birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan mahkemelerdir.
Boşanma işlemleri açısından asıl önemli nokta ise açılan boşanma davasının nasıl yürütüleceğidir. Boşanma davaları pek çok hukuki prosedürü içerir ve bu boşanma işlemleri doğru bir şekilde yürütülmediği zaman, çocuğun velayeti, mal paylaşımının yapılması, nafaka ve tazminat talepleri gibi bir çok noktada hak kaybı yaşanması kaçınılmazdır. Boşanma işlemleri arasında dava süreci içerisinde karşı dava açılması, boşanmada cevap dilekçesi verilmesi, delil listesi sunma, bilirkişi raporu isteme… gibi bir çok durum doğru bir şekilde yürütülmelidir.

 
Etiketler: Boşanma, işlemleri, nedir?, Nasıl, yapılır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı